Συμμετοχή του 1ου ΕΠΑ.Λ. Παλαμά σε σεμινάριο για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου

viber image 2023 12 20 21 28 31 503

Διαδικτυακό σεμινάριο για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου για μαθητές Λυκείου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας.

Διοργανωτής του  σεμιναρίου ήταν το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ μαζί με την Εθνική Αρχή Κυβερνοασφάλειας του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης που  αποτελούν τους επίσημους εκπροσώπους  της Ευρωπαϊκής Ένωσης στην Ελλάδα για την εκστρατεία του European Cyber Security Month (ECSM) 2023 του ENISA.

Τα θέματα στα οποία έγινε αναφορά ήταν  η ψηφιακή πολιτειότητα, τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις των παιδιών στο διαδίκτυο, το block και το report, οι στοχευμένες διαφημίσεις, η θετική διαδικτυακή αλληλεπίδραση, η προστασία των προσωπικών δεδομένων, η υπερβολική ενασχόληση, ο διαδικτυακός εκφοβισμός, οι επαφές με αγνώστους, η παραπληροφόρηση κ.α.

Οι μαθητές είχαν την δυνατότητα να επικοινωνήσουν μέσω του chat με τους διοργανωτές, αλλά και με μαθητές άλλων σχολείων που συμμετείχαν στο σεμινάριο και να εκφράσουν τις σκέψεις και τις απορίες τους.