Συμμετοχή εκπαιδευτικών του 1ου ΕΠΑ.Λ. Παλαμά Καρδίτσας σε εκπαιδευτικό σεμινάριο στην Ισπανία

a6ede1ac07c3e4d6e8e21fdf001892ab XL

Στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ KA122 μαθησιακής κινητικότητας προσωπικού με τίτλο «Cultivating Environmental Awareness and Empathy for Climate Change in Schools» και κωδικό σχεδίου 2022-1-EL01-KA122-VET-000073567, το ΕΠΑ.Λ. Παλαμά Καρδίτσας συμμετείχε ως εταίρος αποστολής.

Το πρόγραμμα επιμόρφωσης ξεκίνησε το 2022 και ολοκληρώθηκε με την πραγματοποίηση της αποστολής της  δεύτερης ροής  εκπαιδευτικών στη Κόρδοβα της Ισπανίας. Συμμετείχαν τέσσερις εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, οι:  Λόκα Γεωργία ΠΕ80 (αρχηγός της αποστολής), Κρικώνη Αθανασία ΠΕ06, Βασιλείου Αντωνία – Ελένη ΠΕ80 και Παπαδόπουλος Βασίλειος ΠΕ23. Η επιμόρφωση υλοποιήθηκε από 21 Ιανουαρίου έως 3 Φεβρουάριου 2024 και διοργανωτής ήταν ο εκπαιδευτικός οργανισμός  INDEPCIE.

Σκοπός του σεμιναρίου ήταν η καλλιέργεια περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης και ενσυναίσθησης   απέναντι στις αλλαγές του κλίματος που επέρχονται στα σχολεία. Μια επιμόρφωση που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί  όταν κατατέθηκαν τα σχέδια έγκρισης για την υλοποίηση της ως προφητική αν αναλογιστεί κανείς τα γεγονότα και τις αλλαγές που έλαβαν χώρα στην περιοχή του σχολείου μας κατά το διάστημα των πλημμυρών και μετέπειτα.

1ο ΕΠΑ.Λ. Παλαμά Καρδίτσας

πηγή : karditsalive.net